fbpx
Moje portal

Moje działania

cele i osiągnięcia
UTRWALANIE DEMOKRACJI

Silny Samorząd

Bez silnego i sprawnego samorządu terytorialnego trudno dzisiaj mówić o nowoczesnej demokracji. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu mieszkańców w sprawy swoich regionów możliwa jest nie tylko budowa społeczeństwa obywatelskiego, ale również realizowanie najbardziej istotnych dla mieszkańców inwestycji. ...

więcej
WSPARCIE I ROZWÓJ

Na rzecz wsi

Ze wsią jestem związany od pokoleń. Dlatego  tak bliskie są mi wszelkie działania na rzecz rozwoju tego obszaru. Od wielu lat pomagam zmieniać wizerunek polskiej wsi oraz aktywnie wspieram rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich.  Jestem członkiem Rady Programowej Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

więcej
WSPARCIE DLA NAJUBOŻSZYCH

Pomoc potrzebującym

Jak podaje  GUS - aż 4 proc. Polaków jest dotkniętych skrajną biedą. Przekładając to na liczby, jest to 1,5 mln osób.  W swojej działalności zwracam uwagę na wielowymiarowość tego zjawiska i wielość dróg wejścia w ubóstwo. Ludzie o różnych doświadczeniach biograficznych mogą w różnych fazach życia popaść w niedostatek i wykluczenie. Staram się temu zapobiegać.   

więcej

Współtworzę

organizacje

To regionalna organizacja samorządowa, aktywnie działająca na rzecz rozwoju samorządu, tworzenia więzi lokalnych oraz pobudzania...

Poznaj Działalność

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

poznaj działalność

Jest organizacją pozarządową, która jako pierwsze tego typu stowarzyszenie została zarejestrowana w 1991 roku. Zrzesza ok. 1400...

poznaj działalność 

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

Poznaj Działalność

W ciągu krótkiego czasu zbudowana została organizacja profesjonalnie zaspokajająca potrzeby innych organizacji pomocowych ...

Poznaj Działalność

Zrzesza wszelkich pasjonatów tej prostej i efektywnej formy aktywności. Klub zachęca do czynnego udziału w bieganiu i imprezach ...

Poznaj Działalność

O Mnie

Moje życie i pasje 

Działalność publiczną rozpocząłem prawie 40 lat temu: Solidarność, Duszpasterstwo Rolników, działalność konspiracyjna w latach 80, a także w wielu organizacjach pozarządowych. Od 1989 roku zawodowo bywałem posłem i senatorem. Przez cały ten czas moimi głównymi kierunkami działania są: rozwój wsi, gospodarki narodowej, regionu, wspieranie samorządności, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pomoc potrzebującym.

więcej 

Projekt ustawy o zmianie „ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw" został wczoraj złożony do laski marszałkowskiej przez grupę posłów której sprawozdawcą będzie Ryszard Wilczyński.

 - Już w latach 90-ch wtedy KSS zgłaszał potrzebę lepszego usytuowania sołectwa w prawie samorządowym. W 2001 roku w Sejmie zapoczątkowałem temat funduszu celowego, który można uznać za pierwowzór funduszu sołeckiego, który został w końcu powołany w 2009 roku. Dlaczego o tym mówię? Trzeba lat pracy, aby osiągnąć zamierzony wynik. W ubiegłym roku w ponad 28 tysiącach wsi był funduszu sołecki, a suma wydzielona z budżetu gmin na fundusz wyniosła 558 mln zł. A do tego dochodzi wzrost kapitału społecznego, budowanie społeczeństwa obywatelskiego – podkreślił prezes KSS.

Założyło, że obecne prawo samorządowe krępuje liderów wsi, stąd projekt ustawy. Nie burzy on obecnego porządku, gdzie gmina jest nadal najważniejsza, ale może dać rozwój sołectwu.

- Zarząd Główny KSS poparł tę ustawę i w poniedziałek, w Dzień Sołtysa, przedstawiliśmy ją w Sejmie. Projekt trafił do laski marszałkowskiej i teraz pójdzie pod obrady.

Projekt zakłada zmiany mające na celu ustrojowe wzmocnienie sołectwa, sołtysa i współpracujących z nim rad sołeckich. Proponowane zmiany łączą się ze wzmocnieniem podmiotowości sołectwa bez naruszania ustrojowej pozycji gminy. Doprowadzi to do lepszego wykorzystania składników mienia komunalnego oddawanego do dyspozycji sołectw, sprawniejszej realizacji ich inicjatyw oraz pełniejszego zaangażowania kapitału społecznego małych miast i wsi w przedsięwzięcia rozwojowe.

- Projekt daje większe możliwości działania, m.in. umożliwia założenie konta bankowego. Mimo tego, że fundusz sołecki pięknie się rozwija w Polsce, nadal 27 procent gmin nie wprowadziło go u siebie. Chcemy, aby stało się to obligatoryjne. Oprócz tego planujemy wprowadzić edukację na temat podnoszenia umiejętności dotyczących cyfryzacji mieszkańców wsi.

Nowy projekt wprowadza również wynagrodzenie za dodatkowe działania dla sołtysa oraz diety dla rad sołeckich.