fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

Konkursy, debaty, projekty

Podczas konferencji prasowej z dziennikarzami w Koninie senator Ireneusz Niewiarowski podsumował obfitujący w wiele wydarzeń 2013 rok.

Spotkanie senator rozpoczął od podziękowań za współpracę w ubiegłym roku.

- Chciałbym przede wszystkim podziękować mieszkańcom okręgu senackiego, którzy wspierali mnie w różnych działaniach, ale też mieli uwagi, czasem krytyczne; członkom organizacji, którymi kieruję; pracownikom i władzom tych organizacji; koleżankom i kolegom z PO, szczególnie z regionu i okręgu, wolontariuszom i darczyńcom; samorządowcom i sołtysom; strażakom i członkiniom KGW; członkom organizacji pozarządowych i sportowych, szczególnie biegaczom, a także dziennikarzom - wymienił senator.

Największym sukcesem okazał się zorganizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów konkurs „Sołectw@ w sieci”, do którego zgłosiło się ponad 231 uczestników.

– Zbudowaliśmy bazę stron sołectw. Mamy ich około 800. Biorąc pod uwagę, że wsi sołeckich jest 40 tysięcy to mało. Będziemy dalej pracować nad informatyzacją wsi – mówi senator, prezes KSS

Wśród innych inicjatyw Stowarzyszenia warto wymienić też konkurs „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa” oraz pierwsze wyjazdowe Forum Debaty Publicznej.

– Przygotowujemy się już do kolejnego. W tym roku we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP debata odbędzie się 5 lipca w Koninie – mówi Niewiarowski.

KSS udało się również zrealizować m.in. program aktywizujący seniorów oraz złożyć opracowaną nowelę ustawy o funduszu sołeckim.

– Z funduszu korzysta już 57 procent czyli 22 tysiące wsi. Prace nad nowelą trwały cały rok i w końcu się udało – mówi Ireneusz Niewiarowski.

Zgodnie z nowelizacją, którą najprawdopodobniej niedługo zajmie się Sejm, gminy realizujące fundusz sołecki będą otrzymywać o 10 procent więcej niż do tej pory zwrotu z budżetu państwa.

Wśród działań ubiegłorocznych senator wymienił jeszcze wejście w skład Rady Programowej Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz w skład Rady Programowej projektu „Archiwa Przełomu 1989 – 1991” , kapituły Nagrody Obywatelskiej oraz w jury konkursu Wójt Roku, uruchomienie fanpage’ów Dawnego : Konina, Kłodawy, Koła, Turku, Sompolna, Rychwała , a także finał ,,Listu do Ojca"

Omawiając działania Towarzystwa Samorządowego senator wymienił wręczenie 2-tysięcznego stypendium (w sumie 2019 stypendiów), XX Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym (w sumie 44 tys. uczestników) oraz Historyczne Konkursy Związane ze 150-leciem Powstania Styczniowego.

- W tym roku będziemy obchodzić 20-lecie TS. Zostanie m.in wydana książka. Uroczystość ta świetnie komponuje się z 25-leciem pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Powstanie takich organizacji i wielu innych nie byłoby możliwe gdyby nie zmiany jakie zaszły w kraju w 1989 roku. Dlatego razem z Bronisławem Komorowskim, prezydentem nawołuje do wzięcia udziału w obchodach 25-lecia wolnej Polski - powiedział I. Niewiarowski.

Dużo się również działo w Klubie Biegacza Aktywni Konin. Zorganizowano Bieg o Lampkę Górniczą ,Grand Prix Wschodniej Wielkopolski , Piknik z okazji św. flagi , Test Coopera (Mistrzostwa Szkół Średnich Konina) oraz Bieg Policz się z cukrzycą.(6 konkursów).

- W biegu Policz się z cukrzycą udział wzięli również konińscy cykliści, a także biegacze z Kalisza. Na rzecz WOŚP zebraliśmy 2222 zł – dodał senator.

Kategoria: