fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

Dobre 25 lat Polski

– Dobrze, a nawet bardzo dobrze  – odpowiedzieli zdecydowanie prof. Jerzy Buzek i Władysław Frasyniuk na pytanie, jak Polacy wykorzystali odzyskaną 25 lat temu wolność. J. Buzek i W. Frasyniuk byli gośćmi konferencji historycznej „Ku wolności”, która odbyła się w auli PWSZ w Koninie w ramach obchodów 25-lecia Wolnej Polski w naszym regionie.  W trakcie spotkania wręczono również nagrody laureatom konkursów plastycznych i historycznego.

Konferencja była najbardziej spektakularnym punktem obchodów tej rocznicy w Koninie, ale nie jedynym. Na spotkanie w  auli zaproszono wielu gości, w tym prof. Lenę Kolarską-Bobińską, minister nauki i szkolnictwa wyższego, która nie mogąc przyjechać, skierowała do zebranych specjalny list. Oprócz przedstawicieli władz miasta, powiatu, województwa i uczelni, przybyli działacze dawnej „Solidarności” regionu konińskiego, Komitetów Obywatelskich oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych. To przede wszystkim do niej skierowana była debata, do której zaproszono legendy tamtych, ale i obecnych czasów. Poprowadził ją również uczestnik zdarzeń sprzed ćwierćwiecza, a także przewodniczący Komitetu Organizacyjnego obchodów 25-lecia Wolnej Polski w naszym regionie senator Ireneusz Niewiarowski.

Jako przypomnienie i wprowadzenie posłużył film z majowego wiecu, który zarejestrowano w Koninie przed pierwszymi, częściowo wolnymi wyborami w czerwcu 1989 r.

Przed debatą z gośćmi senator Niewiarowski opowiedział w jaki sposób doszło do zmian w 1989 roku. Przypomniał m.in. wybór Polaka na Papieża, sierpień 1980, Okrągły Stół, Pierestrojkę.

- W 1989 roku rząd był słaby, ale Solidarność również. Obie strony były skore do porozumienia.  Po wyborach 4 czerwca mieliśmy w Sejmie 35 % mandatów, a w Senacie 100.  Ten sukces był szokiem dla komunistycznej władzy -  powiedział rozpoczynając debatę Ireneusz Niewiarowski.

Zdaniem obu gości, pytanych o nadzieje i oczekiwania młodych Polaków w ‘89 roku, zostały one spełnione. – Nasze obecne życie jest nieporównywalne z tym sprzed 25-30 lat. Pewne marzenia, dziś na wyciągnięcie ręki, wydawały się abstrakcyjne: podróże bez wiz po niemal całym świecie, wolność wypowiedzi, policja, która spełnia inną rolę niż ówczesna milicja – wymieniał prof. Buzek, były premier RP, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, obecnie europoseł.

Władysław Frasyniuk, działacz opozycji, peerelowski polityczny recydywista, dziś przedsiębiorca zwracał uwagę na swobodę gospodarczą, a w migracji „za pracą” za granicę widział raczej pozytywy. – Praca w innym kraju to przywilej, kapitalna szansa, z której możecie skorzystać – przekonywał. Ubolewał jednak, że zaraz po przemianach ustrojowych większy nacisk położono na gospodarkę, a nie edukację. Częściowo do tego, a częściowo do obecnego poziomu życia politycznego, odnosiły się jego słowa:  – Najtrudniejsza jest zmiana mentalności. Musimy nauczyć się lojalności. Łatwiej odzyskać wolność, niż stać się wolnym człowiekiem – spuentował.

Obaj panowie zachęcali młodzież do udziału w polityce. – Młodzi nie mają negatywnego bagażu doświadczeń, więc powinni w nią wejść, bo to daje narzędzia zmieniające rzeczywistość – mówił Frasyniuk. – Ale nie może to być tylko taki bunt, jak ostatnie głosowanie na partię Janusza Korwina-Mikkego – zastrzegał prof. Buzek.

– Życzę byście odnosili sukcesy przy poprawianiu Polski. Bądźcie aktywni, angażujcie się w politykę, bo tylko w ten sposób możecie zmieniać kraj  – zwrócił się do młodzieży, zamykając panel, senator Niewiarowski. A Paweł Kałużny, uczeń II Liceum z Konina, wykorzystał ten moment, by zwrócić się ze sceny do rówieśników:  – To zaszczyt przemówić w obecności ludzi, którzy kreowali naszą historię. Ale to już przeszłość i jej ocenę zostawmy historykom. Teraz my powinniśmy ją zmienić. Weźmy udział w nadchodzących wyborach do Sejmu! – wezwał.

Konferencję zakończyło wręczenie nagród laureatom trzech konkursów związanych tematycznie z rocznicą. Lista zwycięzców niżej.

Nieoficjalnym zakończeniem spotkania były krótkie indywidualne rozmowy z gośćmi, wspólne zdjęcia i żarty. Obaj politycy są świetnymi rozmówcami. A kto miał szczęście, dostał z rąk prof. Buzka osobiście przez niego pokrojony tort, który przygotowano specjalnie na tę okazję.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć i plakatów z lat 1989-1990.

Organizatorami  konferencji byli : senator I. Niewiarowski, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Miasto Konin, Starostwo Powiatowe, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki, Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Towarzystwo Samorządowe.

 

Wyniki okolicznościowych konkursów:

Zwycięzcy konkursu plastycznego w kategorii wiekowej 10-13 lat:

1. miejsce – Ligia Kołata, klasa 4c, Szkoła Podstawowa nr 15 w Koninie,

2. miejsce – Zachariasz Kazimierski, klasa  5, Szkoła Podstawowa w Kleczewie,

3. miejsce – Maksymilian Olejnik, klasa 4c, Szkoła Podstawowa nr 1 w Koninie.

Jury przyznało także wyróżnienia:

– Piotr Kulczewski, klasa 4c, Szkoła Podstawowa nr 15 w Koninie,

– Magdalena Grzelczak – klasa 5, Szkoła Podstawowa  w Ratyniu,

– Aleksandra Musiał – klasa, 6b Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole.

Nagrody wręczyła Małgorzata Waszak, starosta powiatu konińskiego.

 

Zwycięzcy konkursu plastycznego dla młodzieży w wieku 13-16:

1. miejsce – Sylwia Zabłocka, klasa 3, Gimnazjum w Sompolnie,

2. miejsce – Bartosz Wietecki, klasa 1g, Gimnazjum nr 5 w Koninie,

3. miejsce Aleksandra Mądrowska, klasa 1g, Gimnazjum nr 5 w Koninie,

Jury w tej kategorii również przyznało wyróżnienia. Otrzymali je:

– Weronika Szumigalska, klasa 3c, Gimnazjum nr 5 w Koninie,

– Adrian Karpińśki, klasa 3c, Gimnazjum nr 5 w Koninie,

– Izabela Perkowska, klasa 3a, Gimnazjum w Grodźcu

Nagrody wręczył Sławomir Lorek, zastępcę prezydenta Konina.

 

Konkurs wiedzy historycznej przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Oto zwycięzcy:

1. miejsce – Paweł Kałużny, klasa 2c, III Liceum w Koninie,

Nauczyciel prowadzący Alina Hoffman

2. miejsce – Adam Rogowski, klasa 2d, III Liceum w Koninie,

Nauczyciel prowadzący Alina Hoffman

3. miejsce – Natalia Mularczyk, klasa 1a, I Liceum w Koninie.

Nauczyciel prowadzący Dorota Ganowicz

 

Wyróżnienia otrzymali:

– Kamil Świątek, klasa 2d, Liceum Ogólnokształcące w Słupcy,

Nauczyciel prowadzący  Jan Dąbek

– Jordan Wietecki, klasa 1a, Liceum Ogólnokształcące w Turku,

Nauczyciel prowadzący Barbara Żebrowska

– Tomasz Walczak, klasa 2a, Liceum Ogólnokształcące w Turku

Nauczyciel prowadzący Paweł Żebrowski

Kategoria: