fbpx

Jedzmy jabłka !

Konferencja prasowa z udziałem senatora Ireneusza Niewiarowskiego oraz Leonarda Sarnocińskiego,  szefa Grupy Producentów Owoców Royal odbyła się dziś w Koninie. Rozmawiano o rynku jabłek w Polsce, a także o ,,Fecie na pożegnanie lata" i promocji tego zdrowego oraz smacznego owocu. 

Grupa Royal działa od 4 lat i zrzesza producentów jabłek i wiśni. Sady grupy obejmują 120 hektarów. Jak powiedział Leonard Sarnociński, producenci będą musieli szukać nowych odbiorców jabłek w Argentynie i krajach azjatyckich.

- I w tym musi nam pomóc rząd. My możemy sobie pomóc poprzez większe spożycie jabłek  - dodał producent.

Natomiast senator uważa, że embargo nałożone przez Rosję, z jednej strony zmusi nas do szukania nowych rynków, z drugiej wpłynie na promocję jabłek.

- Jesteśmy największym eksporterem jabłek na świecie. W tym roku wyprodukujemy 3,5 miliona ton. W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace dotyczące tej trudnej sytuacji. Na stronie ministerstwa producenci mogą zgłaszać brak możliwości sprzedaży owoców i warzyw ( link w załączeniu) . Zareagowała również Komisja Europejska, która w swoim projekcie wprowadza wsparcie dla producentów owoców i warzyw ( link w załączeniu). Również do ratowania polskich sadowników włączyły się Banki Żywności. Placówki banku są gotowe zagospodarować nadwyżki żywności z przeznaczeniem na cele społeczne ( link w załączeniu) – poinformował I. Niewiarowski.

Być może jabłka poprzez Banki Żywności trafią do szkół.

Na koniec konferencji prasowej senator zaprosił mieszkańców Konina do akcji ,,Jedz owoce, dbaj o zdrowie, pomóż sadownikom". W trakcie Fety 31 sierpnia w niecce konińskiego amfiteatru rozdanych będzie 2 tony jabłek.

-  Chcę podziękować Leonardowi za włączenie się w akcję, a nas zachęcić do spożywania jabłek – podkreślił senator.

 

Do pobrania:

Krótka instrukcja dla grup producentów - jak przekazać warzywa i owoce do Banków Żywności? - plik .docx

Instrukcja w sprawie dokumentowania przez producentów działań związanych z brakiem możliwości sprzedaży owoców i warzyw w związku z rosyjskim embargiem -plik .docx

Informacja dotycząca projektu rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia w sektorze owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Federację Rosyjską - plik .pdf

Pismo Federacji Polskich Banków Żywności do Prezesa Rady Ministrów - plik .pdf

Kategoria: