fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

Wokół edukacji na wsi

Spotkanie w ramach Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju” pt. „Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich” zorganizowała Kancelaria Prezydenta RP.  Wziął w nim udział Ireneusz Niewiarowski, senator.

System edukacyjny powinien być dostosowany do zmian na obszarach wiejskich, gdzie coraz więcej osób będzie pracowało w zawodach około rolniczych – ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił też, że na wsi zwiększa się liczba osób mających wyższe wykształcenie. - Możemy odnotować istotną poprawę, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców wsi, którzy mają wyższe wykształcenie - powiedział prezydent. Dodał, że w ostatnim czasie już 9,3 % mieszkańców wsi miało wyższe wykształcenie, w miastach jest  to 23, 6 % .

Prezydent podkreślił jednak, że mówiąc o przyszłości edukacji wiejskiej trzeba zastanowić się nad kilkoma problemami, między innymi dotyczącymi poziomu wykształcenia dzieci na wsi,  kształtowania kompetencji społecznych dzieci, aby nie czuły się gorsze od rówieśników z miasta, wykorzystania Internetu i w końcu zmniejszania się  liczby szkół oraz zbyt dużej odległości do placówek edukacyjnych.

Dyskutowano również o dostępności dzieci wiejskich do przedszkoli. Biorący udział w dyskusji Zbigniew Włodkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej poinformował, że gminy będą otrzymywać subwencję na prowadzenie tego rodzaju placówek.  Uczestnicząca w debacie Maria Nowak ze Stowarzyszenia  ,,Z edukacją w przyszłość” w Korzeczniku gm. Kłodawa nie ukrywała, że to bardzo dobra informacja. Stowarzyszenie prowadzi  szkołę podstawową,  niepubliczne przedszkole i Centrum Kształcenia Ustawicznego dla dorosłych.

 W codziennej pracy widzimy, jakie problemy finansowe mają rodzice – powiedziała Maria Nowak.

Na koniec poruszono również problem nauki języka angielskiego na wsi. Braku dostępności dzieci do dodatkowych lekcji czy korepetycji.

Kategoria: