fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

W obronie pomocy dla potrzebujących

- Apelujemy o utrzymanie programu PEAD. Żywność będzie drożała i w tym aspekcie bardzo ważne jest utrzymanie pomocy dla najbardziej potrzebujących. W naszym regionie dotyczy to 34 tysięcy osób – powiedział Ireneusz Niewiarowski, senator, prezes Banku Żywności w Koninie.

11 czerwca br. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie dotyczące zasad realizacji Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) na rok 2012. Skutki tej decyzji dotkną najuboższych mieszkańców regionu konińskiego. Zmniejszenie w skali kraju z 75 milionów euro na 17 mln środków przeznaczonych na realizację programu będzie miało bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie liczb potrzebujących, którzy w nadchodzącym roku otrzymają pomoc żywnościową. Sytuacja ta może doprowadzić do pogłębienia skali ubóstwa w regionie konińskim jak i w Polsce.

Federacja Polskich Banków Żywności, w tym Bank Żywności w Koninie jest jednym z trzech podmiotów w Polsce realizujących Program Europejskiej Pomocy Żywnościowej (PEAD). Program ten realizowany jest od 2004 roku, czyli od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ideą stworzenia programu, była dystrybucja nadwyżek interwencyjnych żywności pozostającej w magazynach krajów Unii Europejskiej wśród osób ubogich, obywateli państw członkowskich.

Żywność pochodząca z Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) do tej pory bazowała na dwóch źródłach pochodzenia: produktach z unijnych zapasów interwencyjnych przekazywanych na wymianę za gotowe artykuły spożywcze oraz gotówce przekazywanej na zakup (wytworzenie) żywności. Proporcja tych środków rozkładała się różnie w kolejnych latach realizacji programu, zdarzało się, że ilość środków pieniężnych zdecydowanie przeważały ilość zapasów interwencyjnych. Część Państw Europejskich, za przewodnictwem Niemiec, zakwestionowała tak znaczący udział pieniężnego finansowania pomocy PEAD, jako niezgodny z treścią rozporządzeń Komisji Europejskiej dotyczącymi programu PEAD. Sąd Unii Europejskiej swoim wyrokiem orzekł na ich korzyść.

11 czerwca br. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie dotyczące podziału środków z zapasów interwencyjnych na rok 2012, w którym informuje, że w związku z niemożliwością przekazania środków finansowych na zakup żywności do realizacji programu oraz niewielkimi zapasami środków interwencyjnych, ilość żywności dystrybuowanej w programie w roku 2012 automatycznie ulegnie zmniejszeniu.

Sytuacja ta dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskich, jednakże dla Polski oznacza możliwość produkcji tylko i wyłącznie towarów mlecznych, bazujących na mleku odtłuszczonym pochodzącym ze środków interwencyjnych Unii Europejskiej, takich jak: sery żółte, ser biały, masło, mleko UHT. Ilość wyprodukowanej żywności pozwoli na zapewnienie pomocy w dotychczasowym wymiarze, tylko ok. 250 tys. potrzebujących w skali roku. Obecnie Banki Żywności docierają za pośrednictwem organizacji charytatywnych do ponad 1 miliona osób.

W związku z zagrożeniami, jakie niesie za sobą ograniczenie środków w Europejskim Programie Pomocy Żywnościowej (PEAD) na rok 2012, Federacja Polskich Banków Żywności podjęła szereg działań, mających na celu zabezpieczenie takiej ilości żywności, jaka jest w rzeczywistości potrzebna, aby skutecznie docierać z pomocą do potrzebujących. W oficjalnym piśmie skierowanym do Premiera, Ministra Rolnictwa, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz wszystkich polskich posłów Parlamentu Europejskiego, informuje
o konieczności zwiększenia środków na realizację Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej.

- Mamy kilka możliwości rozwiązania tego problemu. W ostateczności rząd polski weźmie na siebie sfinansowanie brakującej kwoty. Mamy nadzieję, że również w rozwiązaniu tej trudnej sytuacji pomoże nam nasza prezydencja w Unii – powiedział Ireneusz Niewiarowski, senator.

Kategoria: