fbpx
Moje portal

Moje działania

cele i osiągnięcia
UTRWALANIE DEMOKRACJI

Silny Samorząd

Bez silnego i sprawnego samorządu terytorialnego trudno dzisiaj mówić o nowoczesnej demokracji. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu mieszkańców w sprawy swoich regionów możliwa jest nie tylko budowa społeczeństwa obywatelskiego, ale również realizowanie najbardziej istotnych dla mieszkańców inwestycji. ...

więcej
WSPARCIE I ROZWÓJ

Na rzecz wsi

Ze wsią jestem związany od pokoleń. Dlatego  tak bliskie są mi wszelkie działania na rzecz rozwoju tego obszaru. Od wielu lat pomagam zmieniać wizerunek polskiej wsi oraz aktywnie wspieram rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich.  Jestem członkiem Rady Programowej Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

więcej
WSPARCIE DLA NAJUBOŻSZYCH

Pomoc potrzebującym

Jak podaje  GUS - aż 4 proc. Polaków jest dotkniętych skrajną biedą. Przekładając to na liczby, jest to 1,5 mln osób.  W swojej działalności zwracam uwagę na wielowymiarowość tego zjawiska i wielość dróg wejścia w ubóstwo. Ludzie o różnych doświadczeniach biograficznych mogą w różnych fazach życia popaść w niedostatek i wykluczenie. Staram się temu zapobiegać.   

więcej

Współtworzę

organizacje

To regionalna organizacja samorządowa, aktywnie działająca na rzecz rozwoju samorządu, tworzenia więzi lokalnych oraz pobudzania...

Poznaj Działalność

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

poznaj działalność

Jest organizacją pozarządową, która jako pierwsze tego typu stowarzyszenie została zarejestrowana w 1991 roku. Zrzesza ok. 1400...

poznaj działalność 

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

Poznaj Działalność

W ciągu krótkiego czasu zbudowana została organizacja profesjonalnie zaspokajająca potrzeby innych organizacji pomocowych ...

Poznaj Działalność

Zrzesza wszelkich pasjonatów tej prostej i efektywnej formy aktywności. Klub zachęca do czynnego udziału w bieganiu i imprezach ...

Poznaj Działalność

O Mnie

Moje życie i pasje 

Działalność publiczną rozpocząłem prawie 40 lat temu: Solidarność, Duszpasterstwo Rolników, działalność konspiracyjna w latach 80, a także w wielu organizacjach pozarządowych. Od 1989 roku zawodowo bywałem posłem i senatorem. Przez cały ten czas moimi głównymi kierunkami działania są: rozwój wsi, gospodarki narodowej, regionu, wspieranie samorządności, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pomoc potrzebującym.

więcej 

W XVIII-wiecznym, pokarmelickim zespole klasztornym w Kłodawie zakończono prace restauratorskie. Barokowa świątynia należy do najpiękniejszych zabytków wschodniej Wielkopolski.W uroczystości wziął udział Ireneusz Niewiarowski, senator.

Podczas Mszy św. , odprawionej przez biskupa Wiesława Meringa , w odnowionym barokowym wnętrzu świątyni zabrzmiały łacińskie śpiewy liturgiczne i głos odrestaurowanych organów. – Europa kończyła się tam, gdzie kończyły się gotyckie katedry – przypomniał w homilii bp Wiesław Mering myśl ks. Janusza Pasierba. Podkreślił, że w Roku Wiary uroczystość w Kłodawie pokazuje jednoznacznie, że wiara wyraża się poprzez kulturę, czy jak uczył Jan Paweł II „wiara przeżyta staje się kulturą”. Bp Mering pogratulował proboszczowi ks. prał. Jerzemu Dylewskiemu uwieńczenia tak kompleksowego zadania.

Parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie zrealizowała w latach 2009-2012 projekt pn. „Renowacja i konserwacja architektury oraz zabytków ruchomych XVIII-wiecznego Pokarmelickiego Zespołu Klasztornego w Kłodawie”. Projekt był współfinansowany ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu wyniosła 4.492.303,36 zł.

Przed Mszą św. krótką historię prac prowadzonych przy barokowym zespole poklasztornym w Kłodawie przybliżył zebranym ks. prał. Jerzy Dylewski, miejscowy proboszcz. Pokazany został także film promujący kościół i dokonaną inwestycję. Podczas uroczystości list ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego odczytał parafianin – Senator RP Ireneusz Niewiarowski. Odczytane również zostało słowo marszałka województwa wielkopolskiego. W swoich wystąpieniach goście podkreślali ogromne zasługi, w tym determinację ks. prał. Dylewskiego w podjęciu i przeprowadzeniu renowacji obiektu.

W ramach projektu „Renowacja i konserwacja architektury oraz zabytków ruchomych XVIII- wiecznego Pokarmelickiego Zespołu Klasztornego w Kłodawie” przeprowadzono kompleksowe prace budowlano-konserwatorskie przy Zabytkowym Zespole Klasztornym w Kłodawie, w skład którego wchodzi: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP oraz obiekt poklasztorny, w którym obecnie znajdują się pomieszczenia parafialne. O wartości całego kompleksu, jako obiektu dziedzictwa kulturowego stanowią: zachowana barokowa architektura kościoła wraz z barokowo-rokokowym wnętrzem, oryginalny układ i architektura założenia klasztornego wraz z ogrójcem, ogrodzeniem, wirydarzem i budynkami przyklasztornymi.

Realizacja projektu pozwoliła na zabezpieczanie cennego obiektu dziedzictwa kulturowego przed postępującą degradacją. XVIII-wieczny Pokarmelicki Zespół Klasztorny w Kłodawie jest najcenniejszym zabytkiem miasta Kłodawy oraz jednym z istotniejszych w powiecie kolskim i wschodnim regionie Wielkopolski. Realizacja projektu w znaczący sposób podniesie atrakcyjności turystyczną tej części Wielkopolski. Odrestaurowany zespół klasztorny w Kłodawie stanowi interesującą pozycję na turystycznej mapie Wielkopolski, jak również i całej Polski. W ramach renowacji przeprowadzono m.in. konserwację: ołtarza bocznego pw. „Opatrzności Bożej, ołtarza bocznego pw. św. Józefa”, ambony w kształcie łodzi na filarze północnym, prospektu organowego wraz z instrumentem szesnastogłosowym, ażurowej dekoracji snycerskiej chóru muzycznego, rzeźby „Św. Biskup Karmelita”, figury NMP Niepokalanej na wysokim cokole, polichromii ściennej oraz wystroju sztukatorskiego.

Prace, które przeprowadzono w całym obiekcie poklasztornym objęły: wzmocnienie fundamentów, osuszenie i odsolenie pomieszczeń parteru, wykonanie kanałów osuszających wzdłuż murów obwodowych klasztoru, ekspozycję zachowanych starszych fragmentów architektury na elewacjach zewnętrznych, konserwację sztukaterii i wykonanie instalacji wewnętrznych.

W północnym skrzydle obiektu klasztornego wyremontowano pomieszczenia na parterze, w przyszłości będzie tam siedziba muzeum. Natomiast prace, które przeprowadzono w skrzydle wschodnim obejmowały: remont wnętrza, elewacji i portyku. W zespole klasztornym zamontowano także nowe instalacje: przeciwpożarową i przeciwwłamaniową.

 

Źródło – Diecezja Włocławska