fbpx
Moje portal

Moje działania

cele i osiągnięcia
UTRWALANIE DEMOKRACJI

Silny Samorząd

Bez silnego i sprawnego samorządu terytorialnego trudno dzisiaj mówić o nowoczesnej demokracji. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu mieszkańców w sprawy swoich regionów możliwa jest nie tylko budowa społeczeństwa obywatelskiego, ale również realizowanie najbardziej istotnych dla mieszkańców inwestycji. ...

więcej
WSPARCIE I ROZWÓJ

Na rzecz wsi

Ze wsią jestem związany od pokoleń. Dlatego  tak bliskie są mi wszelkie działania na rzecz rozwoju tego obszaru. Od wielu lat pomagam zmieniać wizerunek polskiej wsi oraz aktywnie wspieram rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich.  Jestem członkiem Rady Programowej Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

więcej
WSPARCIE DLA NAJUBOŻSZYCH

Pomoc potrzebującym

Jak podaje  GUS - aż 4 proc. Polaków jest dotkniętych skrajną biedą. Przekładając to na liczby, jest to 1,5 mln osób.  W swojej działalności zwracam uwagę na wielowymiarowość tego zjawiska i wielość dróg wejścia w ubóstwo. Ludzie o różnych doświadczeniach biograficznych mogą w różnych fazach życia popaść w niedostatek i wykluczenie. Staram się temu zapobiegać.   

więcej

Współtworzę

organizacje

To regionalna organizacja samorządowa, aktywnie działająca na rzecz rozwoju samorządu, tworzenia więzi lokalnych oraz pobudzania...

Poznaj Działalność

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

poznaj działalność

Jest organizacją pozarządową, która jako pierwsze tego typu stowarzyszenie została zarejestrowana w 1991 roku. Zrzesza ok. 1400...

poznaj działalność 

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

Poznaj Działalność

W ciągu krótkiego czasu zbudowana została organizacja profesjonalnie zaspokajająca potrzeby innych organizacji pomocowych ...

Poznaj Działalność

Zrzesza wszelkich pasjonatów tej prostej i efektywnej formy aktywności. Klub zachęca do czynnego udziału w bieganiu i imprezach ...

Poznaj Działalność

O Mnie

Moje życie i pasje 

Działalność publiczną rozpocząłem prawie 40 lat temu: Solidarność, Duszpasterstwo Rolników, działalność konspiracyjna w latach 80, a także w wielu organizacjach pozarządowych. Od 1989 roku zawodowo bywałem posłem i senatorem. Przez cały ten czas moimi głównymi kierunkami działania są: rozwój wsi, gospodarki narodowej, regionu, wspieranie samorządności, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pomoc potrzebującym.

więcej 

O podsumowaniu unijnych negocjacji, Grand Prix Wielkopolski Wschodniej oraz współpracy z Bankiem Żywności w Koninie mówił dziś na konferencji prasowej w Kole senator Ireneusz Niewiarowski. Polityk podkreślił, że bardzo ważne jest podawanie prawdziwych informacji dotyczących rozdania unijnego na lata 2014-2020.

- Narosło wokół tego tematu wiele nieprawdy. Szczególnie opozycja krytykuje to rozdanie nie mając zupełnie racji. Trzeba pamiętać, że mamy w Europie kryzys i cały budżet unijny został pomniejszony o 40 mld euro. Natomiast Polska otrzymała, w porównaniu do poprzedniego rozdania, o ponad 4 mld euro więcej. Jak wiadomo otrzymamy, po uwzględnieniu inflacji, w przeliczeniu na złotówki prawie 500 mld zł. Łączne środki dla Polski: 106 mld euro (441 mld zł), czyli 72.9 mld euro na politykę spójności (303 mld zł) oraz 28,5 mld euro na politykę rolną (119 mld zł). Polska jest zdecydowanym liderem w polityce spójności, a dzięki nowym zasadom dotyczącym VAT-u polskie samorządy oszczędzą około 7 mld zł. Polityka spójności to również m.in. lokalne drogi, szerokopasmowy Internet , ale również CLLD, czyli rozwój kierowany przez lokalną społeczność. Duże możliwości otrzymają tu m.in. Lokalne Grupy Działania. Teraz powinniśmy się skupić na dobrym wykorzystaniu tych środków – powiedział senator.

I. Niewiarowski podkreślił, że to właśnie dzięki funduszom unijnym Koło może pochwalić się pięknym dworcem kolejowym, a Kłodawa - odrestaurowanym, zabytkowym kościołem.

Drugi temat konferencji to Grand Prix Wielkopolski Wschodniej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Klub Biegacza Aktywni Konin. Patronat honorowy nad imprezą objął Ireneusz Niewiarowski, prezes klubu.

W Grand Prix wejdzie 8 regionalnych biegów: Bieg Kasztelański w Brudzewie ( czerwiec) , Bieg o Laur św. Wawrzyńca w Słupcy ( 10 sierpnia) , Bieg Kazimierzowski w Pyzdrach ( sierpień) , Bieg Malanowska Jesień ( 21 września) , Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole ( 27 października) , Bieg Niepodległości w Turku (11 listopada) , Bieg o Lampę Górniczą ( 30 listopad) i Bieg Milowego Słupa ( 18 maja) w Koninie.

- Z jednej strony chcemy podnieść standardy poszczególnych biegów, a z drugiej wypromować bieganie – mówi I. Niewiarowski.

Uczestnikiem może być każdy zawodnik startujący w wyżej wymienionych biegach. Do sklasyfikowania wymagany jest udział w przynajmniej 5 biegach.

Na koniec senator zaprosił organizacje, samorządy do wzięcia udziału w spotkaniu, które odbędzie się 14 marca w Koninie , a będzie dotyczyć współpracy z Bankiem Żywności w Koninie.

- Zapraszam organizacje,samorządy, które już z nami współpracują, ale również te, które chciałyby dopiero podjąć taką współpracę. Szczególnie zapraszam na spotkanie przedstawicieli gminy Osiek Mały i Przedecz – mówi I. Niewiarowski.

Dziś z pomocy Banku korzysta w subregionie konińskim ( 4 powiaty) ponad 30 tysięcy osób.