fbpx
Moje portal

Moje działania

cele i osiągnięcia
UTRWALANIE DEMOKRACJI

Silny Samorząd

Bez silnego i sprawnego samorządu terytorialnego trudno dzisiaj mówić o nowoczesnej demokracji. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu mieszkańców w sprawy swoich regionów możliwa jest nie tylko budowa społeczeństwa obywatelskiego, ale również realizowanie najbardziej istotnych dla mieszkańców inwestycji. ...

więcej
WSPARCIE I ROZWÓJ

Na rzecz wsi

Ze wsią jestem związany od pokoleń. Dlatego  tak bliskie są mi wszelkie działania na rzecz rozwoju tego obszaru. Od wielu lat pomagam zmieniać wizerunek polskiej wsi oraz aktywnie wspieram rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich.  Jestem członkiem Rady Programowej Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

więcej
WSPARCIE DLA NAJUBOŻSZYCH

Pomoc potrzebującym

Jak podaje  GUS - aż 4 proc. Polaków jest dotkniętych skrajną biedą. Przekładając to na liczby, jest to 1,5 mln osób.  W swojej działalności zwracam uwagę na wielowymiarowość tego zjawiska i wielość dróg wejścia w ubóstwo. Ludzie o różnych doświadczeniach biograficznych mogą w różnych fazach życia popaść w niedostatek i wykluczenie. Staram się temu zapobiegać.   

więcej

Współtworzę

organizacje

To regionalna organizacja samorządowa, aktywnie działająca na rzecz rozwoju samorządu, tworzenia więzi lokalnych oraz pobudzania...

Poznaj Działalność

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

poznaj działalność

Jest organizacją pozarządową, która jako pierwsze tego typu stowarzyszenie została zarejestrowana w 1991 roku. Zrzesza ok. 1400...

poznaj działalność 

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

Poznaj Działalność

W ciągu krótkiego czasu zbudowana została organizacja profesjonalnie zaspokajająca potrzeby innych organizacji pomocowych ...

Poznaj Działalność

Zrzesza wszelkich pasjonatów tej prostej i efektywnej formy aktywności. Klub zachęca do czynnego udziału w bieganiu i imprezach ...

Poznaj Działalność

O Mnie

Moje życie i pasje 

Działalność publiczną rozpocząłem prawie 40 lat temu: Solidarność, Duszpasterstwo Rolników, działalność konspiracyjna w latach 80, a także w wielu organizacjach pozarządowych. Od 1989 roku zawodowo bywałem posłem i senatorem. Przez cały ten czas moimi głównymi kierunkami działania są: rozwój wsi, gospodarki narodowej, regionu, wspieranie samorządności, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pomoc potrzebującym.

więcej 

W lasach  pod Kawęczynem odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci zmarłych i pomordowanych Żydów z getta „Czachulec”.  W uroczystościach wzięło udział około 250 osób m.in. Yehuda Widawski z Izraela, Leon Weintraub ze Szwecji oraz  przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski - Tyson Herberger.

Do powstanie tablicy doszło z inicjatywy Pawła Janickiego, nauczyciela religii z Dobrej. Pan Paweł pisał również pracę magisterską na temat Żydów z tej części Wielkopolski.  Do inicjatywy dołączyła się gmina Kawęczyn oraz Nadleśnictwo Turek. Zdobyto również pieniądze unijne.  Dzięki temu pod Kawęczynem stanęła tablica zawierająca 294 nazwiska z gmin: Turek,  Dobra, Tuliszków, Brudzew, Uniejów, Władysławów, Rychwał.

Uroczystości rozpoczęły modlitwy poprowadzone przez  Tysona  Herbergera  oraz biskupa diecezji  kaliskiej – Edwarda Janiaka.  Następnie przed pomnikiem rozsypano ziemię przywiezioną z Jerozolimy.  O swojej gehennie w getcie opowiedział najprawdopodobniej ostatni żyjący  więzień z Czachulca -  Yehuda Widawski.

- Nie odwrócimy historii. Musimy o niej pamiętać.  Chciałbym tylko zaapelować, aby nigdy więcej nie dochodziło na świecie do takich tragedii – powiedział Y. Widawski.

Druga część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół w Kawęczynie.  Można było wysłuchać prelekcji na temat muzeum historii Żydów w Jerozolimie i historii Żydów w czasie II wojny św.  W tej części wystąpiła również Łucja Pawlicka-Nowak z Muzeum Okręgowego w Gosławicach, która  pisze książkę o gettach wiejskich.

Natomiast uczestniczący w uroczystości Ireneusz Niewiarowski, senator podziękował władzom gminy Kawęczyn za podjęcie tak cennej inicjatywy.  Odnosząc się do wypowiedzi dotyczących historii Żydów w trakcie II wojny św. , senator powiedział: - Ważne jest, aby zachować pamięć o tamtych wydarzeniach.

 

***

Już we wrześniu 1939 r. w tak zwanym Kraju Warty Niemcy przystąpili do wysiedlania Polaków i eksterminacji ludności żydowskiej. Oprócz gett miejskich Niemcy organizowali również getta wiejskie. Jedno z nich powstało na terenie powiatu tureckiego w okolicach Kowali Pańskich. Obejmowało obszar 1711 ha, w skład którego wchodziły osiedla: Bielawki, Chuby, Cegielnia Kowalska, Dzierzbotki, Józefina, Leśnictwo, Marcjanów Kolonia, Młodzianów, Młyny Miłaczewskie I i II, Nowy Świat, Niedźwiady. Centrum getta stanowiła wieś Czachulec Nowy. Tak duży teren nie mógł być ogrodzony, jego granice wytyczono jedynie drewnianymi palikami. Polaków z okolicznych wsi wysiedlono, do getta spędzono ludność żydowską z Turku, Dobrej, Uniejowa, okolicznych osad, a także wsi spoza powiatu m.in. z Tuliszkowa. Porządku w getcie pilnował samorząd żydowski oraz żandarmi, którzy przyjeżdżali z okolicznych posterunków. Historycy oceniają, że przez cały okres istnienia getto, przeszło przez nie około 4-6 tysięcy Żydów. Mieli oni kategoryczny zakaz kontaktowania się z ludnością polską. Niemcy tworzyli getta wiejskie z dala od miast i szlaków komunikacyjnych, licząc na to, że nie będą do Żydów docierały wiadomości z frontu, innych gett i obozów.

Warunki życia byli tragiczne; Żydzi mieszkali w prymitywnych barakach, pracowali ponad siły, na roboty transportowani byli m.in. do Koła i Opatówka (w samochodach mogących pomieścić 40 osób przewożono ok. 100 ludzi). Racje żywnościowe były znikome. Niektórzy mieszkańcy getta dożywiali się resztkami, które ludność polska pozostawiała na polach. Wielu gospodarzy z okolicznych wsi pozwalało Żydom na uprawianie swoich pól. Niektórzy potajemnie handlowali lub wychodzili z getta i odwiedzali swoje stare domostwa.

Likwidacja gett wiejskich rozpoczęła się po uruchomieniu obozu masowej zagłady w Chełmnie nad Nerem. W dn. 8 grudnia 1941 r. getto w Czachulcu zostało otoczone przez kilkuset funkcjonariuszy policji hitlerowskiej. Żydzi zostali przepędzeni na główny plac, gdzie poddano ich selekcji. Rozdzielono małżeństwa i rodziny, wytypowano grupę około 1100 osób, które przepędzono do Dobrej, gdzie wtłoczono ich do miejscowego kościoła. Trzymano ich tam bez jedzenia i picia, w nieludzkim tłoku, wielu z nich zmarło. Pozostałych, którzy przeżyli, wywieziono samochodami – komorami gazowymi – do Chełmna. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła w końcu lipca 1942 r. Mieszkańcy wyznaczonych wiosek musieli przyjść na miejsce zbiórki na podwórze gospodarza w Czachulcu Nowym. Tam załadowano ich na samochody ciężarowe i wywieziono do getta łódzkiego.

Źródło : Wirtualny Sztetl