fbpx
Moje portal

Moje działania

cele i osiągnięcia
UTRWALANIE DEMOKRACJI

Silny Samorząd

Bez silnego i sprawnego samorządu terytorialnego trudno dzisiaj mówić o nowoczesnej demokracji. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu mieszkańców w sprawy swoich regionów możliwa jest nie tylko budowa społeczeństwa obywatelskiego, ale również realizowanie najbardziej istotnych dla mieszkańców inwestycji. ...

więcej
WSPARCIE I ROZWÓJ

Na rzecz wsi

Ze wsią jestem związany od pokoleń. Dlatego  tak bliskie są mi wszelkie działania na rzecz rozwoju tego obszaru. Od wielu lat pomagam zmieniać wizerunek polskiej wsi oraz aktywnie wspieram rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich.  Jestem członkiem Rady Programowej Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

więcej
WSPARCIE DLA NAJUBOŻSZYCH

Pomoc potrzebującym

Jak podaje  GUS - aż 4 proc. Polaków jest dotkniętych skrajną biedą. Przekładając to na liczby, jest to 1,5 mln osób.  W swojej działalności zwracam uwagę na wielowymiarowość tego zjawiska i wielość dróg wejścia w ubóstwo. Ludzie o różnych doświadczeniach biograficznych mogą w różnych fazach życia popaść w niedostatek i wykluczenie. Staram się temu zapobiegać.   

więcej

Współtworzę

organizacje

To regionalna organizacja samorządowa, aktywnie działająca na rzecz rozwoju samorządu, tworzenia więzi lokalnych oraz pobudzania...

Poznaj Działalność

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

poznaj działalność

Jest organizacją pozarządową, która jako pierwsze tego typu stowarzyszenie została zarejestrowana w 1991 roku. Zrzesza ok. 1400...

poznaj działalność 

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

Poznaj Działalność

W ciągu krótkiego czasu zbudowana została organizacja profesjonalnie zaspokajająca potrzeby innych organizacji pomocowych ...

Poznaj Działalność

Zrzesza wszelkich pasjonatów tej prostej i efektywnej formy aktywności. Klub zachęca do czynnego udziału w bieganiu i imprezach ...

Poznaj Działalność

O Mnie

Moje życie i pasje 

Działalność publiczną rozpocząłem prawie 40 lat temu: Solidarność, Duszpasterstwo Rolników, działalność konspiracyjna w latach 80, a także w wielu organizacjach pozarządowych. Od 1989 roku zawodowo bywałem posłem i senatorem. Przez cały ten czas moimi głównymi kierunkami działania są: rozwój wsi, gospodarki narodowej, regionu, wspieranie samorządności, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pomoc potrzebującym.

więcej 

Na wsi się dzieje. Tym zdaniem senator Ireneusz Niewiarowski rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową z konińskimi dziennikarzami.

Na poparcie swoich słów podał wiele inicjatyw, do których doszło w ostatnim czasie. - Wygraliśmy trzy grantowe projekty - ,,Fundusz aktywności społecznej”, „Sołecka demokracja ze szwajcarską precyzją”, ,,Między nami seniorami". Wydaliśmy trzy książki. Zorganizowaliśmy ogólnopolskie konferencje, konkursy. Na wsi naprawdę się dzieje - podkreślił senator, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Projekt „Sołecka demokracja ze szwajcarską precyzją” współfinansowany jest  przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Ma na celu pobudzenie lokalnych liderów do innowacyjnych działań na rzecz partycypacji obywatelskiej i współdziałania na wsi przez wzrost kompetencji i sprzyjający temu wzrost świadomości. Projekt będzie zmierzał również do wykształcenia wśród uczestników nawyku korzystania z informatycznych narzędzi promujących aktywność.

- Z 658 ofert nagrodzono 55. My zajęliśmy wysokie 25 miejsce.  Główne działania to prowadzenie warsztatów kompetencyjnych (na terenie woj. małopolskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego), publikacja wkładek tematycznych w miesięczniku „Gazeta Sołecka”, druk i dystrybucja przewodnika dla wiejskich liderów, przeprowadzenie konkursu dobrych praktyk, ich promocja na konferencji finalizującej oraz kontynuacja działań informacyjno-doradczych na www.funduszesoleckie.eu. – wymienił I. Niewiarowski.

Celem kolejnego projektu ,,Fundusz aktywności społecznej”  jest rozwój postaw obywatelskich i  pobudzenie mieszkańców wsi do innowacyjnych działań na rzecz partycypacji obywatelskiej i współdziałania przez wzrost wiedzy oraz świadomości w zakresie skutecznego planowania i realizacji inicjatyw, służących kreowaniu społeczeństwa obywatelskiego na wsi.

- W ramach projektu zostaną przygotowane wkładki tematyczne, które ukażą się od października na łamach  miesięcznika „Gazeta Sołecka”, zostanie opracowana publikacja poświęcona promocji funduszu sołeckiego jako jednego z kluczowych narzędzi budowania potencjału rozwojowego wsi. Na bieżąco prowadzone są działania informacyjno-doradcze poprzez serwis informacyjny www.funduszesoleckie.eu.  Z 1490 ofert nagrodzono 157 – powiedział senator.

Trzeci projekt   to ,,Między nami seniorami”.  Jego celem jest profilaktyka zdrowia i promocja zdrowego trybu życia,  organizacja warsztatów rozwojowych sprzyjających  lepszemu funkcjonowaniu seniorów w społeczeństwie. Część aktywizująca to m.in. przeprowadzenie wspólnych działań typu nordic walking, gotowanie zdrowych potraw, rękodzieło.

- Ten temat jest w kręgu moich zainteresowań od dawna. Społeczeństwo starzeje się, żyjemy coraz dłużej, więc warto zająć się starszym pokoleniem.   W tym przypadku z 1873 wniosków wybrano 286. W tym przypadku będziemy prowadzić działania na terenie powiatu konińskiego,  kolskiego i tureckiego  – informuje polityk.

W trakcie konferencji senator zaprezentował trzy ostatnie wydawnictwa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów: ,, Na wsi się dzieje”, ,,Z tradycją w nowoczesność” i ,, Fundusz Sołecki w Wielkopolsce”.

- Książka ,,Z tradycją w nowoczesność” przygotowana została z okazji dwudziestolecia ruchu stowarzyszeń sołtysów w Polsce. Jest bogatą kroniką, rejestrującą inicjatywy i wydarzenia z ich udziałem. Wydano ją w Koninie, albowiem to właśnie tutejsi sołtysi, tworząc przed laty Społeczno-Kulturalne Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Konińskiego, dali przykład animatorom podobnych organizacji w całym kraju. To jedno z działań dotyczących systematycznej promocji Konina i okolic – dodał I. Niewiarowski.

,,Na wsi się dzieje” ukazuje najlepsze praktyki wykorzystujące Fundusz Sołecki , natomiast ,,Fundusz Sołecki w Wielkopolsce”   to kompendium wiedzy na temat funduszu. Został wydany razem z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu.  KSS planuje zachęcić do wydania tej pozycji również marszałków innych województw.

W trakcie spotkania z dziennikarzami  senator poinformował również o sukcesie Funduszu Sołeckiego. W tym roku uchwaliło go 57 procent gmin w Polsce.

- A w Wielkopolsce jest to nawet 61 procent.  Rekordziści to województwo opolskie, podkarpackie i dolnośląskie.  W sumie fundusz będzie realizowało 22 tysiące sołectw. Warto w tym miejscu wspomnieć wieś Opypy,  gdzie Fundusz Sołecki uruchomił aktywność mieszkańców.  Działa tam kino plenerowe, zagospodarowano polanę, powołano spółkę wodną – wymienia I. Niewiarowski. – Przy okazji sukcesu warto jednak wspomnieć o gminach, które wciąż łamią prawo w tym zakresie. Ustawa wyraźnie nakazuje podjęcie dyskusji dotyczącej przyjęcia bądź nie funduszu. A nadal  mamy gminy,  które tego nie robią.  W Wielkopolsce jest ich 15.

Na koniec senator pochwalił się pozytywną, pokontrolną opinią NIK-u dotyczącą realizacji Funduszu Sołeckiego.

-  Idea została pochwalona. To jeszcze bardziej mobilizuje nas do pracy – podkreślił senator.