fbpx
Moje portal

Moje działania

cele i osiągnięcia
UTRWALANIE DEMOKRACJI

Silny Samorząd

Bez silnego i sprawnego samorządu terytorialnego trudno dzisiaj mówić o nowoczesnej demokracji. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu mieszkańców w sprawy swoich regionów możliwa jest nie tylko budowa społeczeństwa obywatelskiego, ale również realizowanie najbardziej istotnych dla mieszkańców inwestycji. ...

więcej
WSPARCIE I ROZWÓJ

Na rzecz wsi

Ze wsią jestem związany od pokoleń. Dlatego  tak bliskie są mi wszelkie działania na rzecz rozwoju tego obszaru. Od wielu lat pomagam zmieniać wizerunek polskiej wsi oraz aktywnie wspieram rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich.  Jestem członkiem Rady Programowej Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

więcej
WSPARCIE DLA NAJUBOŻSZYCH

Pomoc potrzebującym

Jak podaje  GUS - aż 4 proc. Polaków jest dotkniętych skrajną biedą. Przekładając to na liczby, jest to 1,5 mln osób.  W swojej działalności zwracam uwagę na wielowymiarowość tego zjawiska i wielość dróg wejścia w ubóstwo. Ludzie o różnych doświadczeniach biograficznych mogą w różnych fazach życia popaść w niedostatek i wykluczenie. Staram się temu zapobiegać.   

więcej

Współtworzę

organizacje

To regionalna organizacja samorządowa, aktywnie działająca na rzecz rozwoju samorządu, tworzenia więzi lokalnych oraz pobudzania...

Poznaj Działalność

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

poznaj działalność

Jest organizacją pozarządową, która jako pierwsze tego typu stowarzyszenie została zarejestrowana w 1991 roku. Zrzesza ok. 1400...

poznaj działalność 

Towarzystwo Samorządowe od początku swojego istnienia próbuje odpowiedzieć na potrzeby naszej społeczności....

Poznaj Działalność

W ciągu krótkiego czasu zbudowana została organizacja profesjonalnie zaspokajająca potrzeby innych organizacji pomocowych ...

Poznaj Działalność

Zrzesza wszelkich pasjonatów tej prostej i efektywnej formy aktywności. Klub zachęca do czynnego udziału w bieganiu i imprezach ...

Poznaj Działalność

O Mnie

Moje życie i pasje 

Działalność publiczną rozpocząłem prawie 40 lat temu: Solidarność, Duszpasterstwo Rolników, działalność konspiracyjna w latach 80, a także w wielu organizacjach pozarządowych. Od 1989 roku zawodowo bywałem posłem i senatorem. Przez cały ten czas moimi głównymi kierunkami działania są: rozwój wsi, gospodarki narodowej, regionu, wspieranie samorządności, budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz pomoc potrzebującym.

więcej 

O pobycie w Gruzji oraz 25-leciu Senatu mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w Koninie senator Ireneusz Niewiarowski. Gruzińska konferencja ,,Europejska Droga Gruzji"  odbyła się z okazji podpisanego przez Gruzję, Ukrainę i Mołdawię w czerwcu w Brukseli Traktatu Stowarzyszeniowego.

- Spore zasługi ma w tym Polska, co zresztą w trakcie naszej wizyty gospodarze często powtarzali . W Gruzji teraz bardzo dużo się dzieje. Wchodzą na drogę standardów Unii, powołali ministerstwo do spraw integracji, wprowadzają reformę samorządową, stąd moja tam obecność. Senat będzie  wspomagał  reformy gruzińskie.  Zaproponowaliśmy, aby wykorzystując m.in. partnerstwo wschodnie  szukać środków  na promocję Unii wśród władz lokalnych i mieszkańców – powiedział senator.

W trakcie pobytu w Gruzji  delegacja odwiedziła również biuro terenowe Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, a także Administracyjną Linię Podziału w wioskach Zemo Nikozi i Ergneti.

- Aktualnie przebywa tam 115 przedstawicieli Unii, głównie obserwują i łagodzą powstające tam konflikty – powiedział I. Niewiarowski.

Drugi dzień wizyty w Gruzji delegacja zaczęła od złożenia wieńca pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem ofiar wojny w 2008 roku. Spotkała się również z prezydentem, premierem i ministrem spraw zagranicznych Gruzji, a także z Polonią gruzińską.

- Prezydent Gruzji nie urywał, że marzy, aby jego kraj wszedł do NATO. Natomiast z Polonią gruzińską spotkałem się w miejscowości Lagodehia.  Sytuacja tam jest dość ciężka, ich marzenia to  na przykład komputer – poinformował senator.

Podkreślił, że wizyta polskiej delegacji miałam przede wszystkim pokazać poparcie dla zmian w Gruzji i niezgodę na okupowaną część kraju.

W trakcie konferencji senator odniósł się również do obchodów 25-lecia odrodzonego Senatu.

-  Trzeba pamiętać o bardzo ważnej roli jaką w momencie przełomu odegrał Senat. Margaret Thatcher nie chciała wystąpić w Sejmie, w którym byli jeszcze przedstawiciele PZPR. Odzyskanie insygniów władzy prezydenckiej odbyło się również przez Senat. Ale najważniejsze było to, że Senat narzucał prawne reformy: samorządową, a potem tak zwane reformy Balcerowicza – powiedział I. Niewiarowski.