fbpx
Moje portal

Razem

możemy więcej

Wokół wiejskich liderek

Dwudniowa konferencja ,,Wiejska Polska. Przedsiębiorcza wieś" 5-6 lipca to temat dzisiejszej konferencji prasowej senatora Ireneusza Niewiarowskiego , prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów z dziennikarzami. Po raz pierwszy w konferencji weźmie udział Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, a prezydent RP Bronisław Komorowski objął ją honorowym patronatem.

Podczas pierwszego dnia w ramach Forum Debaty Publicznej w auli PWSZ w Koninie dyskusja będzie dotyczyć roli kobiety w społecznościach lokalnych.

- Forum Debaty to kontynuacja współpracy Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów z Kancelarią Prezydenta. Ogólnym celem konferencji jest przygotowanie wiejskich środowisk do realizacji zadań w okresie 2014-2020 poprzez propagowanie przedsiębiorczości z uwzględnieniem agroturystyki i turystyki wiejskie, podkreśleniem roli wiejskich kobiet w oparciu o zidentyfikowane dobre praktyki i w kontekście zrównoważonego rozwoju wsi – informuje senator.

W drugiej części przedstawione zostaną dobre praktyki w zakresie przedsiębiorczości. Po raz pierwszy w konferencji wezmą udział panie ze Słowacji. Natomiast w trzeciej części omówione zostaną wyzwania stojące przed wsią w ramach nowego rozdania unijnego na lata 2014-2020.

- Moje wystąpienie będzie dotyczyło aktywności wsi. Potrzebne są rozwiązania prawne takie jak Fundusz Sołecki czy inne ustawy, ale jeszcze ważniejszy jest wymiar edukacyjny i budowanie systemu wsparcia dla aktywności – powiedział I. Niewiarowski.

Drugi dzień konferencji odbędzie się w Licheniu.

- Tutaj podsumujemy konferencję, a także wręczymy nagrody w konkursie ,,Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa". Wręczone również zostaną odznaczenia państwowe i ministerialne. Dzień zakończy wspomnienie ks. biskupa Romana Andrzejewskiego oraz pielgrzymka, która pierwszy raz odbędzie się w lipcu - dodał senator.

Kategoria: